PORADNA
Potřebuji doporučení od praktického zubního lékaře?
Pro úhradu konzultace zdravotní pojišťovnou je nutné donést doporučení, jelikož se jedná o specializované odborné vyšetření. V opačném případě nemůžeme konzultaci pojišťovně vykázat a pacient si ji hradí sám.
Jaký je postup léčby?
První návštěvou v ordinaci je vždy konzultace. Při ní se od Vás dozvídáme z jakého důvodu jste se na konzultaci objednali. Často je to kromě doporučení od praktického zubního lékaře i vnitřní či vnější osobní motivace a pro nás je důležité ji znát. Vy se dozvídáte základní informace a stavu Vašeho chrupu a skusu a o průběhu případné léčby a jejích možnostech, o době léčby a cenovém rozpočtu.
Následnou návštěvou je vstupní vyšetření, při níž, kromě vyšetření chrupu, čelistního kloubu a obličeje, pořizujeme fotografickou dokumentaci, otisky čelistí pro zhotovení studijních modelů a dva rentgenové snímky. Bez ucelené dokumentace a její analýzy nelze sestavit správný léčebný plán.
Sestavení léčebného plánu je v podstatě nejsložitější a nejdůležitější část celé léčby. A my ji věnujeme spoustu času. Proto je konzultace léčebného plánu neodmyslitelnou součástí procesu před zahájením léčby. Budete detailně seznámeni s výsledky analýzy Vaší dokumentace, s ideálním postupem léčby, s výhodami a nevýhodami, možnými komplikacemi, s cenou, délkou léčby a bude dostatek prostoru i pro Vaše dotazy. Po Vašem souhlasu s naplánovanou léčbou můžeme začít!
Nasazení fixního aparátu je bezbolestné a trvá přibližně 30-60 minut - v závislosti na tom, zda se lepí obě čelisti najednou nebo postupně. Kontroly jsou prováděny přibližně každých 6-8 týdnů. Ve chvíli, kdy jste Vy i my s výsledkem léčby spokojeni, následuje sejmutí fixního aparátu a tím vstupujete do tzv. retenční udržovací fáze. Z druhé strany předních zubů se fixují retainery, tenké kovové drátky, a dostanete i retenční snímací aparáty na spaní. Kontroly jsou dále každých 6 měsíců po dobu dalších 4 let. Poté je léčba ukončena, ordinaci nemusíte pravidelně navštěvovat, ale můžete v případě potřeby.
Pokud je u dětí ve smíšeném chrupu indikován nejprve snímací aparát, provede se na konci konzultace léčebného plánu rovnou otisk a společně vybereme barvu rovnátka, případně obrázek. Rovnátko je zhotoveno v laboratoři do týdne od otisku. Na kontroly je nutné chodit každé 3 měsíce. Léčba snímacím aparátem je zpravidla ukončena v závěru výměny chrupu. Vzhledem k tomu, že snímací aparáty neslouží ke komplexní léčbě, lze ve stálém chrupu pokračovat s léčbou fixním aparátem.
Jak dlouho léčba trvá?
Průměrná léčba trvá přibližně rok a půl. U více komplikovaných případů se může léčba prodloužit i o rok, u méně komplikovaných může být naopak kratší.
Může léčba fixním aparátem probíhat pouze v jedné čelisti?
Ve zcela ojedinělých případech to možné je, závisí však na typu vady. V naprosté většině případů však léčba probíhá vždy v obou čelistech. Cílem léčby totiž není jen pouhé vyrovnání zubů do řady, ale také správná artikulace (kousání). Pouze tehdy může být dosaženo pravidelného, esteticky a funkčně vyváženého chrupu, který je v harmonii s obličejem.
V jakém věku se s ortodontickou léčbou začíná?
Vhodný věk pro zahájení ortodontické léčby není stejný pro všechny anomálie. V současné době existují směrnice pro praktické zubní lékaře, kteří by měli provést první záchyt ortodontické anomálie a odeslat pacienta včas k ortodontistovi. I z tohoto hlediska jsou pravidelné návštěvy zubního lékaře nutné.
Pacient se poprvé v ortodontické ordinaci nejčastěji objevuje ve chvíli, kdy mu začínají prořezávat stálé zuby (mezi 6.-8. rokem věku)
Je pro ortodontickou léčbu věkový limit?
Není. Ortodontická léčba může probíhat v jakémkoliv věku. Omezení souvisí pouze se stavem chrupu.
Jsou extrakce (vytržení zubů) někdy nezbytné?
Ano, extrakční terapie je zcela běžnou a v některých případech opravdu nutnou součástí ortodontické terapie. Jsou indikovány ze dvou důvodů. Prvním je takové stěsnání, kdy nelze získat místo v zubním oblouku jiným způsobem (rozšíření oblouku, vyklonění zubů, zábrusy zubů). Druhým důvodem je nutný posun zubů k úpravě vzájemných vztahů obou zubních oblouků (úpravě skusu).
Indikace extrakce zubů je výsledkem dokonalého a zdlouhavého měření a analýzy veškeré dokumentace a ortodontista pro ni má vždy dobrý důvod. Proto není třeba se jí obávat, mezery vzniklé po chybějícím zubu se při dobré spolupráci pacienta podaří uzavřít.
Mohou způsobit zábrusy zubů jejich nenávratné poškození?
Broušení zubů, tzv. interproximální zábrusy, je jedna z metod získání prostoru v zubním oblouku. V podstatě se jedná o metodu, kdy se chceme u hraničních případů vyhnout extrakcím zubů. Prostor se získá probroušením mezizubního prostoru mezi dvěma sousedícími zuby speciálním diskem nebo tenkou diamantovanou špičkou. Následně proběhne důkladné zaleštění, takže není třeba se obávat zvýšené kazivosti zubů. To dosvědčuje nespočet dlouhodobých studií, které byly, během několik desetiletí používání této metody, provedeny.
Je nošení rovnátek nepříjemné?
Samotné nasazení rovnátek je nebolestivý zákrok. V prvních dnech po nasazení se však může projevit citlivost zubů při skusu, která se pak v menší míře opakuje po každé kontrole, ale většinou do dvou dnů vymizí. Zpočátku se může objevit i podráždění sliznic rtů a tváří. Přibližně po týdnu přijmete rovnátka “za své” a nebudete je prakticky vůbec vnímat.
Jaká omezení přináší nošení rovnátek?
Kromě nutnosti dodržování perfektní zubní hygieny, je důležité omezit konzumaci hodně tvrdých potravin. Zámky se mohou přílišným tlakem od povrchu zubu uvolnit a tím na zub nepůsobí požadovaná ortodontická síla. Je tedy dobré nekousat tvrdé bonbony a lízátka, vypražené oříšky, topinky, dávat pozor na pecky (olivy, třešně, broskve, apod.), neokusovat propisky a kosti, či raději pokrájet jablko, mrkev, kedlubnu, ředkvičky na menší kousky. Pokud se zámek ze zubu přeci jen uvolní, není problém ho v krátkém časovém horizontu dolepit zpět. Pokud však dochází k opakovanému a častému uvolňování, může se doba léčby protáhnout a finančně mírně prodražit. Proto opravdu doporučujeme stravovací návyky dle našich pokynů poupravit.
Mohou se z rovnátek kazit zuby?
Ano, ale vznik zubních kazů je pouze následkem nedostatečné zubní hygieny pacienta. Pod ortodontický zámek se bakterie způsobující zubní kaz nedostanou, jelikož jsou fixovány speciálním materiálem. Kolem zámků ale ulpívá jídlo a plak a je nutné po každém jídle vše důkladně vyčistit! Přítomnost bakterií a jejich následný metabolický proces způsobuje postupné odvápnění skloviny. Na zubu začnou být patrné tzv.demineralizační skrvny (bílé skvrny), které jsou velmi neestetické a jedná se především o trvalé poškození zubu a v podstatě o předstupeň zubního kazu. To je velkým strašákem pro pacienty i ošetřujícího lékaře. Proto názorné isntruktáži zubní hygieny a motivaci pacienta věnujeme spoustu času.
Hrozí při sundávání rovnátek poškození skloviny?
Nehrozí. Ortodontické zámky se z povrchu zubu sundávají speciálními kleštěmi. Kovové zámky se tlakem mírně zdeformují a tím samy odskočí od zubu. Keramické zámky se zdeformovat nedají, ale mají naprogramovanou linii lomu. Tlakem se zámek rozlomí na dvě poloviny a tím se uvolní. Na povrchu zubu zůstane tenká vrstva fixačního materiálu. Ta se odbrušuje speciálními tvrdokovovými frézkami při pomalých otáčkách a zub se poté vyleští. Povrch zubu tak není poškozen, jelikož jsou frézy měkčí než sklovina zubu, tedy nemůže dojít k jejímu nabroušení.
Nevrátí se zuby do původní polohy?
Po skončení posunů zubů přetrvává nějakou dobu napětí vláken, která upevňují zub v kosti. Proto je důležité zuby po sejmutí fixního aparátu zastabilizovat. Pacient tímto vstupuje do další fáze léčby, tzv. retenční udržovací fáze. Tato fáze je nezbytně nutná, jinak může dojít k navrácení polohy zubů do původního stavu- k tzv. recidivě. U každého pacienta se při sejmutí fixuje na zadní plošky předních zubů v horní i dolní čelisti (zpravidla v rozsahu od špičáku po špičák), tenký drátek - Fixni retainer. Dále je pacient vybaven snímacími aparáty, které nosí na noc a postupně se frekvence jejich nošení snižuje. Retainery však s výhodou mohou zůstat trvale. Důvodem je, že se zuby v podstatě pohybují celý život. Postupně totiž ubývá prostor v zubním oblouku (ubýváním objemu kostní hmoty) a zuby zůstávají pořád stejně velké. Proto může docházet k jejich postupnému stěsnávání a vyklánění a to především u předních zubů. Je to proces velmi pomalý, ale je jasné, že trvalou retencí tomu můžeme aspoň částečně zabránit nebo proces zpomalit.
Je nutné chodit s rovnátky na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři?
Ano, a to ve standardním časovém intervalu 6 měsíců. Ortodontista je specializovaný zubní lékař a během kontroly se zaměřuje především na správnou funkci rovnátek a změny v postavení zubů a skusu. Na kontrolu zubních kazů zde není dostatečný časový prostor a vybavení (intraorální rentgen) a určitě patří do kompetence praktických zubních lékařů.
Je možné chodit v průběhu léčby na dentální hygienu?
Ano, doporučujeme 1-2x ročně. Pro úspěšnou ortodontickou léčbu je pro nás důležité zuby rovnat ve zdravém prostředí. Odstranění pigmentace, zubního kamene a hloubkové čištění je dnes spíše prací dentální hygienistky, která má na každého pacienta dostatek času. Zároveň Vám pomůže i zdokonalit techniku čištění zubů.
Dochází ke změně barvy keramických zámků?
Keramické zámky jsou barevně stálé. To, co vytváří tento dojem, je změna barvy průhledné gumičky, která upevňuje oblouk v zámku. Pokud nechcete mít zabarvené gumičky, je lepší se vyvarovat nebo omezit konzumaci hodně barevného jídla a nápojů (kari, červené víno, káva) a také kouření cigaret. Gumičky se mění každou návštěvu, v případě potřeby je možné se na výměnu dostavit i mezi kontrolami.